Jak uzupełnić witaminę B12? Za co odpowiada ona w naszym organizmie?

Jej druga nazwa to kobalamina. Uczestniczy w tworzeniu czerwonych krwinek i jest niezbędna do życia. Poniżej przedstawimy jak ważne jest uzupełnianie witaminy B12 w jej naturalnej formie.

Witamin B jest wiele

Ważne, żeby uświadomić sobie to na początku. Chociaż przeważnie mówimy po prostu o witaminie B, w rzeczywistości istnieje cała grupa witamin B. Można je rozróżnić po cyfrach umieszczonych za literą, a one same zazwyczaj mają swoją nazwę własną. Dlaczego trzeba to wiedzieć? Każda witamina B służy nam w trochę inny sposób i ma inne źródła. Przyjrzyjmy się na wstępie szczegółowo kobalaminie – witaminie B12.

Witamina B12:

  • uczestniczy w tworzeniu czerwonych krwinek i pomaga im w dystrybucji tlenu
  • jest niezbędna do normalnego funkcjonowania układu nerwowego
  • jest istotna dla psychiki i pomaga w zwalczaniu zmęczenia i znużenia

Jak uzupełnić witaminę B12? Przede wszystkim produktami pochodzenia zwierzęcego.

Znaczącym źródłem witaminy B12 jest mięso (także ryby) oraz podroby. Zaraz za nimi plasują się pozostałe produkty pochodzenia zwierzęcego – jaja, wyroby mleczne, najlepiej jak najwyższej jakości.

Źródła roślinne witaminy B12 są przedmiotem dyskusji specjalistów, którzy nie doszli do konsensusu, w jakim stopniu mogą zastąpić witaminę B12 pozyskiwaną z produktów pochodzenia zwierzęcego. Rekomendowane są sfermentowane warzywa i kiszona kapusta. Zalecana jest także chlorella, spirulina, nori i inne algi. I chociaż wierzymy, że są to dobre źródła witaminy B12, to musimy się zastanowić, jaką ilość tych artykułów spożywczych jesteśmy w stanie codziennie zjeść.

Wegetarianie mogą mieć niedobór witaminy B12

Wymienione wyżej źródła witaminy B12 są co prawda smaczne, ale ponad siły zwyczajnego śmiertelnika jest konsumowanie codziennie alg czy kiszonej kapusty w odpowiedniej ilości. Osoby bez ograniczeń w diecie czerpią witaminę B12 właśnie z mięsa. Tu pojawia się dylemat wśród tych, którzy mięsa nie jedzą. Weganie i wegetarianie powinni zdecydowanie uzupełniać witaminę B12 w formie suplementów diety. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla każdego z nas – ta witamina jest nam po prostu niezbędna.

Ciekawostka z historii. Kiedy odkryto witaminę B12?

Ten typ witaminy B został odkryty w roku 1926, co uznane zostało za wielki sukces. Okazało się, że witamina B pomaga w leczeniu anemii – uznawanej wcześniej za nieuleczalną chorobę. Samo leczenie okazało się proste, ponieważ polegało na konsumowaniu wątróbki. Kilka lat później za to odkrycie przyznano Nagrodę Nobla!

ProMan® Plus
TAK, odbieram darmowe
opakowanie ProMan® Plus
* Płacisz tylko 9,95 zł za przesyłkę.

Najczęściej czytane

Opinie

„Mam dużo energii, jestem zmotywowany do działania. Suplementacja bardzo mi pomogła i dużo jej zawdzięczam.”

Pan Tomek, Radom

„Mój tryb życia jak widać jest aktywny. Jednak, aby wzmocnić swoje zdrowie stosuję ProMan® Plus.”

Pan Krzysztof, Warszawa

„Dbam o swoje zdrowie z suplementacją Natural Pharmaceuticals, którą stosuję już od dziesięciu lat.”

Pan Wiesław, Włocławek
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Więcej informacji
×
MIESIĄC ZA
0
ProMan® Plus
ProMan® Plus na cały miesiąc
może być Twój ZA DARMO!
Płacisz tylko 9,95 zł za przesyłkę.