Jak uzupełnić witaminę B12? Za co odpowiada ona w naszym organizmie?

Jej druga nazwa to kobalamina. Uczestniczy w tworzeniu czerwonych krwinek i jest niezbędna do życia. Poniżej przedstawimy jak ważne jest uzupełnianie witaminy B12 w jej naturalnej formie.

Witamin B jest wiele

Ważne, żeby uświadomić sobie to na początku. Chociaż przeważnie mówimy po prostu o witaminie B, w rzeczywistości istnieje cała grupa witamin B. Można je rozróżnić po cyfrach umieszczonych za literą, a one same zazwyczaj mają swoją nazwę własną. Dlaczego trzeba to wiedzieć? Każda witamina B służy nam w trochę inny sposób i ma inne źródła. Przyjrzyjmy się na wstępie szczegółowo kobalaminie – witaminie B12.

Witamina B12:

  • uczestniczy w tworzeniu czerwonych krwinek i pomaga im w dystrybucji tlenu
  • jest niezbędna do normalnego funkcjonowania układu nerwowego
  • jest istotna dla psychiki i pomaga w zwalczaniu zmęczenia i znużenia

Jak uzupełnić witaminę B12? Przede wszystkim produktami pochodzenia zwierzęcego.

Znaczącym źródłem witaminy B12 jest mięso (także ryby) oraz podroby. Zaraz za nimi plasują się pozostałe produkty pochodzenia zwierzęcego – jaja, wyroby mleczne, najlepiej jak najwyższej jakości.

Źródła roślinne witaminy B12 są przedmiotem dyskusji specjalistów, którzy nie doszli do konsensusu, w jakim stopniu mogą zastąpić witaminę B12 pozyskiwaną z produktów pochodzenia zwierzęcego. Rekomendowane są sfermentowane warzywa i kiszona kapusta. Zalecana jest także chlorella, spirulina, nori i inne algi. I chociaż wierzymy, że są to dobre źródła witaminy B12, to musimy się zastanowić, jaką ilość tych artykułów spożywczych jesteśmy w stanie codziennie zjeść.

Wegetarianie mogą mieć niedobór witaminy B12

Wymienione wyżej źródła witaminy B12 są co prawda smaczne, ale ponad siły zwyczajnego śmiertelnika jest konsumowanie codziennie alg czy kiszonej kapusty w odpowiedniej ilości. Osoby bez ograniczeń w diecie czerpią witaminę B12 właśnie z mięsa. Tu pojawia się dylemat wśród tych, którzy mięsa nie jedzą. Weganie i wegetarianie powinni zdecydowanie uzupełniać witaminę B12 w formie suplementów diety. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla każdego z nas – ta witamina jest nam po prostu niezbędna.

Ciekawostka z historii. Kiedy odkryto witaminę B12?

Ten typ witaminy B został odkryty w roku 1926, co uznane zostało za wielki sukces. Okazało się, że witamina B pomaga w leczeniu anemii – uznawanej wcześniej za nieuleczalną chorobę. Samo leczenie okazało się proste, ponieważ polegało na konsumowaniu wątróbki. Kilka lat później za to odkrycie przyznano Nagrodę Nobla!


Najczęściej czytane

Opinie

„Mam dużo energii, jestem zmotywowany do działania. Suplementacja bardzo mi pomogła i dużo jej zawdzięczam.”

Pan Tomek, Radom

„Mój tryb życia jak widać jest aktywny. Jednak, aby wzmocnić swoje zdrowie stosuję ProMan® Plus.”

Pan Krzysztof, Warszawa

„Dbam o swoje zdrowie z suplementacją Natural Pharmaceuticals, którą stosuję już od dziesięciu lat.”

Pan Wiesław, Włocławek
Wygodna dostawa do domu
Tylko oryginalne produkty
Firma godna zaufania
30 dni na zwrot
×
ZAMÓW
TERAZ
ProMan® Plus
ProMan® Plus na cały miesiąc
może być Twój ZA DARMO!